суббота, 15 декабря 2012 г.

Позакласний захід. Форт Боярд.




Форт-Боярд
Маршрут: Фонетика.Орфоепія.Графіка.Орфографія.

Мета: поглибити, узагальнити, систематизувати, перевірити знання

           учнів з фонетики, орфоепії, графіки, орфографії;
           розвивати память, логічне мислення, вміння  
           систематизувати вивчений матеріал;
           виховувати старанність у навчанні, пізнавальний інтерес до
           мови.
Обладнання: тести, підручники, картки.
Тип уроку: урок узагальнення й систематизації вивченого (урок –
           гра).

Хід уроку

                                        Ніжна мова – ти ніжний цвіт;
                                                       Ти пяниш нас, як рута - мята.
                                                       Тож на цілий на білий світ
                                                       Ти духмяністю розіллята.

                                                                                Д. Білоус

І. Організаційний момент
Доброго дня, я рада вітати вас на нашому уроці! Готуйтеся до цікавого квесту – Форт-Боярду, для того, щоб пройти його, сьогодні нам доведеться поборотися і показати свої знання на практиці.
ІІ. Оголошення теми й завдань уроку
На нас чекатимуть різні перешкоди. А щоб подолати їх, треба добре знати вивчені правила з фонетики, орфоепії, графіки та орфографії.
Будуть на нашому шляху і зупинки – відпочинки. Вирушаючи в дорогу візьмемо із собою пожитки – знання. Читаємо придорожні гасла:
Памятай правила!
Грамотно пиши!
Висловлюйся звязно!
Будь привітним!
ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів
1.                Перевірка засвоєння теоретичного матеріалу
Нам потрібно вибрати загін розвідників. А потраплять до нього ті учні, які дадуть правильну відповідь на питання:
-                      Що вивчає фонетика?
-                      Чим відрізняються у вимові голосні звуки від приголосних?
-                      Що вивчає графіка?
-                      Що вивчає орфоепія?
-                      Який існує звязок між орфоепією та орфографією?
2.                Тести
Найкращими десантниками нашого загону стануть ті учні, які за одну хвилину правильно виконають тестові завдання.
І варіант
1.                Сполучення букв дж, дз позначають...
а) завжди один звук:[дж], [дз],[дз′];
б) завжди два звуки:[д] і [ж], [д] і [з],[д] і[з′];
в) [дж], [дз], [дз′] – коли вимовляються злито, і два звуки: :[д] і [ж], [д] і [з],[д] і[з′].
2.                Мякість приголосних звуків позначається на письмі:
а) буквами і, я, ю, є та апострофом;
б) буквами і, я, ю, є та  мяким знаком;
в) буквами я, ю, є, ї.
3.                Апостроф вживається для позначення на письмі:
а) помякшення попереднього приголосного звука;
б) наголосу;
в) роздільної вимови звуків.
4.                Апостроф ставиться перед буквами:
а) к, п, т, ф, х;
б) б, п, в, м, ф;
в) я, ю, є, ї. 
5.                У словах годинник, піднісся подвоєння букв обґрунтовується:
а) подовженням мякого приголосного;
б) збігом на межі значущих частин слова;
в) іншомовним походженням слів.
6.                У словах директор, шифр написання букви и:
     а) перевіряється за словником;
     б) обґрунтовується “правилом   девятки”;
     в) обґрунтовується добором спільнокореневого слова з 
          наголошеним сумнівним голосним.

ІІ варіант

1.                Звуки мови – це ...:
а) те, що ми бачимо й пишемо;
б) те, що ми чуємо й вимовляємо;
в) значущі частини слова.
2.                Фонетика вивчає:
а) букви;
б) звуки;
в) частини мови.
3.                У слові Батьківщина ...
а) 11 букв і 10 звуків;
б) 11 букв і 11 звуків;
в) 10 букв і 10 звуків.
4.                Звуки мови бувають...
а) голосними й приголосними;
б) українськими й запозиченими;
в) постійними й змінними.
5.                Подвоєні приголосні пишуться у таких іншомовних словах:
а) кас..а, ал..ея, клас..;
б) лібрет..о, барок..о, інтермец..о;
в) ван..а, тон..а, віл..а.
6.                Сполучення йо пишеться у словах:
а) л..отчик, сл..оза, с..огодні;
б) баталь..он, медаль..он, Солов..ов;
в) с..омий, у н..ого, син..ого.
ІV. Узагальнення і систематизація умінь і навичок
1.                Тенета помилок
Учитель. На нашому шляху перша серйозна перешкода. Пройти її зможуть тільки ті бійці, які зуміють відредагувати текст. Запишіть у зошити: “Редагування тексту”. На виконання роботи відводиться три хвилини. Потім один учень іде до дошки. Учні обмінюються зошитами і перевіряють роботи одне одного.

Текст для редагування

Словом можна вбити і ожевити, паранити і вилікувати, посіяти тревогу і безнадію, розсіяти сумнів  і засмутити, виклекати  посмішку і слйозу, надихнути на працю
 ( В. Сухомлинський).
2.                Алфавітні хащі
Учитель. На нашому шляху чергова перешкода – Алфавітні хащі. Пройти їх зможуть найуважніші бійці. Вам требі знайти слова, які стоять не в алфавітному порядку:
1)                 альбом, груша, фарби, олівець, пензель;
2)                 апельсин, вишня, малина, груша, слива;
3)                 буряк, капуста, огірок, перець, помідор;
4)                 фіалка, волошка, кульбаба, пролісок, ромашка;
5)                 йорж, окунь, карась, сом, щука.
Отже, найуважнішими бійцями нашого загону є ...
3.                Болото мякого знака і Трясовина мяких приголосних
Учитель. Щоб не затягнуло вас це болото, ви повинні проявити кмітливість і швидкість реакції. Дайте відповідь на питання:
-                                                    Чому мякий знак говорить про себе так?
              Я один в сімї такий.
              Кажуть, надто вже мякий,
              Хоч мовчун, та не дивак.
              В слові я не зайвий знак.
А тепер підніміть праву руку, якщо дані слова в давальному відмінку пишуться з мяким знаком.
Донька, дочка, полька, бджілка, нянька, лялька, сопілка, жінка, футболка, ніченька, зірка, зіронька, ненька, сонце.
Отже найкмітливішими бійцями стали...

     4. Фізкультрозминка

Встаньте, діти, посміхніться,
Вліво, вправо поверніться.
Нахиліться, розігніться. (Двічі)
Руки вгору піднімайте.
Піднімайте, опускайте. (Двічі)
Дуже добре, всі сідайте.

5.                Складний Міст переносу
Учитель. Як і годиться, міст охороняється. Нам необхідно дізнатися, як звати начальника охорони, а потім виконати його накази.
Хто про себе так говорить?
Я всесильний, я могутній,
Хай признаються присутні,
Що в країні Фонетичній
Я на службі довговічній.
Славний радник королеви
У палаці кришталевім.
Словам значення міняю,
Словоформи обираю.
Буде мука чи мука –
Визначить моя рука.
Води є, нема води:
Розберись і розсуди,
Чи важливий я, чи ні
В фонетичній стороні
                                   ( Д. Білоус)
Учитель. Отже, це полковник Наголос і за його наказом ми виконуємо вибірковий диктант. Випишіть із казки слова, що відрізняються наголосом.
Казка про наголос
Є значок маленький.
Йому наголос імя.
Міцно з ним повязана
Вся голосних сімя.
Наголос  - наш друг
І дуже добрий помічник.
Наголос – відомий,
Роблячи у слові чарівні свої
Стрибки.
Став над о – ворона,
Перескочив – ворона.
Це не птах  - кобила,
Має чорну масть вона.
Якось перескочив
Славнозвісний помічник.
Замок, якщо схоче,
Перетворить на замок.
Звук під ним чіткий,
Наприклад: килим, килимок.
Іноді він грається
Із нами залюбки,
(Справжнє диво це було!) –
І прислівник тепло
Став іменником тепло!
Плакати – плакати.
Хто б без нього прочитав:
Це плакат чи плаче хтось?
А наголос постав.
Полковник Наголос задоволений результатами виконаної роботи.
   
9. Ворота грамотності
 Щоб пройти ці ворота, ми з вами об’єднаємося у дві групи.(І група – І варіант, ІІ група – ІІ варіант). Це дасть нам змогу за один і той же час виконати відразу два завдання.
І варіант
Подані слова записати фонетичною транскрипцією, визначити кількість букв і звуків.
Яструб
Сьомий
Дзвінок
Щільний
ІІ варіант
Зробити фонетичний розбір слова
Пять
ІІІ варіант
Із поданих слів вибрати і  підкреслити ті слова у яких букви я, ю, є позначають два звуки.
Юний, люд, єнот, синє, армія, сяйво, мільярд, ллє, ряд, ясен, мужнє, в’юн, воїн, юнга, переляк, їду.
ІV варіант
У поданих словах визначити наголос.
Хазяїн, солдат, гарячий, калач, поганий, козак, Україна, товариш, дошка, завдання, вірші, одинадцять.

10.           Фортеця чотирьох королев
Молодці! Ви всі дуже гарно працювали на уроці, і ми нарешті добралися до фортеці чотирьох королев: Фонетики, Орфоепії, Графіки, Орфографії. Горді королеви зустрічають переможців і нагадують, що забувати про їх існування дуже небезпечно.
Орфограма: А я горда дама,
                      Королева Орфограма.
                      Через оцінки щоб не ридати,
                      Вивчіть всі правила, як писати:
                      Можеш форму поміняти,
                      Можеш інше слово взяти,
                      Аби родичем було
                      І тобі допомогло.
V. Підсумок уроку 
VІ. Домашнє завдання
Повторити вивчені правила.

                   
 ( урок – гра)
Форт-Боярд
Маршрут: Фонетика.Орфоепія.Графіка.Орфографія.

Мета: поглибити, узагальнити, систематизувати, перевірити знання

           учнів з фонетики, орфоепії, графіки, орфографії;
           розвивати память, логічне мислення, вміння  
           систематизувати вивчений матеріал;
           виховувати старанність у навчанні, пізнавальний інтерес до
           мови.
Обладнання: тести, підручники, картки.
Тип уроку: урок узагальнення й систематизації вивченого (урок –
           гра).

Хід уроку

                                        Ніжна мова – ти ніжний цвіт;
                                                       Ти пяниш нас, як рута - мята.
                                                       Тож на цілий на білий світ
                                                       Ти духмяністю розіллята.

                                                                                Д. Білоус

І. Організаційний момент
Доброго дня, я рада вітати вас на нашому уроці! Готуйтеся до цікавого квесту – Форт-Боярду, для того, щоб пройти його, сьогодні нам доведеться поборотися і показати свої знання на практиці.
ІІ. Оголошення теми й завдань уроку
На нас чекатимуть різні перешкоди. А щоб подолати їх, треба добре знати вивчені правила з фонетики, орфоепії, графіки та орфографії.
Будуть на нашому шляху і зупинки – відпочинки. Вирушаючи в дорогу візьмемо із собою пожитки – знання. Читаємо придорожні гасла:
Памятай правила!
Грамотно пиши!
Висловлюйся звязно!
Будь привітним!
ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів
1.                Перевірка засвоєння теоретичного матеріалу
Нам потрібно вибрати загін розвідників. А потраплять до нього ті учні, які дадуть правильну відповідь на питання:
-                      Що вивчає фонетика?
-                      Чим відрізняються у вимові голосні звуки від приголосних?
-                      Що вивчає графіка?
-                      Що вивчає орфоепія?
-                      Який існує звязок між орфоепією та орфографією?
2.                Тести
Найкращими десантниками нашого загону стануть ті учні, які за одну хвилину правильно виконають тестові завдання.
І варіант
1.                Сполучення букв дж, дз позначають...
а) завжди один звук:[дж], [дз],[дз′];
б) завжди два звуки:[д] і [ж], [д] і [з],[д] і[з′];
в) [дж], [дз], [дз′] – коли вимовляються злито, і два звуки: :[д] і [ж], [д] і [з],[д] і[з′].
2.                Мякість приголосних звуків позначається на письмі:
а) буквами і, я, ю, є та апострофом;
б) буквами і, я, ю, є та  мяким знаком;
в) буквами я, ю, є, ї.
3.                Апостроф вживається для позначення на письмі:
а) помякшення попереднього приголосного звука;
б) наголосу;
в) роздільної вимови звуків.
4.                Апостроф ставиться перед буквами:
а) к, п, т, ф, х;
б) б, п, в, м, ф;
в) я, ю, є, ї. 
5.                У словах годинник, піднісся подвоєння букв обґрунтовується:
а) подовженням мякого приголосного;
б) збігом на межі значущих частин слова;
в) іншомовним походженням слів.
6.                У словах директор, шифр написання букви и:
     а) перевіряється за словником;
     б) обґрунтовується “правилом   девятки”;
     в) обґрунтовується добором спільнокореневого слова з 
          наголошеним сумнівним голосним.

ІІ варіант

1.                Звуки мови – це ...:
а) те, що ми бачимо й пишемо;
б) те, що ми чуємо й вимовляємо;
в) значущі частини слова.
2.                Фонетика вивчає:
а) букви;
б) звуки;
в) частини мови.
3.                У слові Батьківщина ...
а) 11 букв і 10 звуків;
б) 11 букв і 11 звуків;
в) 10 букв і 10 звуків.
4.                Звуки мови бувають...
а) голосними й приголосними;
б) українськими й запозиченими;
в) постійними й змінними.
5.                Подвоєні приголосні пишуться у таких іншомовних словах:
а) кас..а, ал..ея, клас..;
б) лібрет..о, барок..о, інтермец..о;
в) ван..а, тон..а, віл..а.
6.                Сполучення йо пишеться у словах:
а) л..отчик, сл..оза, с..огодні;
б) баталь..он, медаль..он, Солов..ов;
в) с..омий, у н..ого, син..ого.
ІV. Узагальнення і систематизація умінь і навичок
1.                Тенета помилок
Учитель. На нашому шляху перша серйозна перешкода. Пройти її зможуть тільки ті бійці, які зуміють відредагувати текст. Запишіть у зошити: “Редагування тексту”. На виконання роботи відводиться три хвилини. Потім один учень іде до дошки. Учні обмінюються зошитами і перевіряють роботи одне одного.

Текст для редагування

Словом можна вбити і ожевити, паранити і вилікувати, посіяти тревогу і безнадію, розсіяти сумнів  і засмутити, виклекати  посмішку і слйозу, надихнути на працю
 ( В. Сухомлинський).
2.                Алфавітні хащі
Учитель. На нашому шляху чергова перешкода – Алфавітні хащі. Пройти їх зможуть найуважніші бійці. Вам требі знайти слова, які стоять не в алфавітному порядку:
1)                 альбом, груша, фарби, олівець, пензель;
2)                 апельсин, вишня, малина, груша, слива;
3)                 буряк, капуста, огірок, перець, помідор;
4)                 фіалка, волошка, кульбаба, пролісок, ромашка;
5)                 йорж, окунь, карась, сом, щука.
Отже, найуважнішими бійцями нашого загону є ...
3.                Болото мякого знака і Трясовина мяких приголосних
Учитель. Щоб не затягнуло вас це болото, ви повинні проявити кмітливість і швидкість реакції. Дайте відповідь на питання:
-                                                    Чому мякий знак говорить про себе так?
              Я один в сімї такий.
              Кажуть, надто вже мякий,
              Хоч мовчун, та не дивак.
              В слові я не зайвий знак.
А тепер підніміть праву руку, якщо дані слова в давальному відмінку пишуться з мяким знаком.
Донька, дочка, полька, бджілка, нянька, лялька, сопілка, жінка, футболка, ніченька, зірка, зіронька, ненька, сонце.
Отже найкмітливішими бійцями стали...

     4. Фізкультрозминка

Встаньте, діти, посміхніться,
Вліво, вправо поверніться.
Нахиліться, розігніться. (Двічі)
Руки вгору піднімайте.
Піднімайте, опускайте. (Двічі)
Дуже добре, всі сідайте.

5.                Складний Міст переносу
Учитель. Як і годиться, міст охороняється. Нам необхідно дізнатися, як звати начальника охорони, а потім виконати його накази.
Хто про себе так говорить?
Я всесильний, я могутній,
Хай признаються присутні,
Що в країні Фонетичній
Я на службі довговічній.
Славний радник королеви
У палаці кришталевім.
Словам значення міняю,
Словоформи обираю.
Буде мука чи мука –
Визначить моя рука.
Води є, нема води:
Розберись і розсуди,
Чи важливий я, чи ні
В фонетичній стороні
                                   ( Д. Білоус)
Учитель. Отже, це полковник Наголос і за його наказом ми виконуємо вибірковий диктант. Випишіть із казки слова, що відрізняються наголосом.
Казка про наголос
Є значок маленький.
Йому наголос імя.
Міцно з ним повязана
Вся голосних сімя.
Наголос  - наш друг
І дуже добрий помічник.
Наголос – відомий,
Роблячи у слові чарівні свої
Стрибки.
Став над о – ворона,
Перескочив – ворона.
Це не птах  - кобила,
Має чорну масть вона.
Якось перескочив
Славнозвісний помічник.
Замок, якщо схоче,
Перетворить на замок.
Звук під ним чіткий,
Наприклад: килим, килимок.
Іноді він грається
Із нами залюбки,
(Справжнє диво це було!) –
І прислівник тепло
Став іменником тепло!
Плакати – плакати.
Хто б без нього прочитав:
Це плакат чи плаче хтось?
А наголос постав.
Полковник Наголос задоволений результатами виконаної роботи.
   
9. Ворота грамотності
 Щоб пройти ці ворота, ми з вами об’єднаємося у дві групи.(І група – І варіант, ІІ група – ІІ варіант). Це дасть нам змогу за один і той же час виконати відразу два завдання.
І варіант
Подані слова записати фонетичною транскрипцією, визначити кількість букв і звуків.
Яструб
Сьомий
Дзвінок
Щільний
ІІ варіант
Зробити фонетичний розбір слова
Пять
ІІІ варіант
Із поданих слів вибрати і  підкреслити ті слова у яких букви я, ю, є позначають два звуки.
Юний, люд, єнот, синє, армія, сяйво, мільярд, ллє, ряд, ясен, мужнє, в’юн, воїн, юнга, переляк, їду.
ІV варіант
У поданих словах визначити наголос.
Хазяїн, солдат, гарячий, калач, поганий, козак, Україна, товариш, дошка, завдання, вірші, одинадцять.

10.           Фортеця чотирьох королев
Молодці! Ви всі дуже гарно працювали на уроці, і ми нарешті добралися до фортеці чотирьох королев: Фонетики, Орфоепії, Графіки, Орфографії. Горді королеви зустрічають переможців і нагадують, що забувати про їх існування дуже небезпечно.
Орфограма: А я горда дама,
                      Королева Орфограма.
                      Через оцінки щоб не ридати,
                      Вивчіть всі правила, як писати:
                      Можеш форму поміняти,
                      Можеш інше слово взяти,
                      Аби родичем було
                      І тобі допомогло.
V. Підсумок уроку 
VІ. Домашнє завдання
Повторити вивчені правила.