вторник, 27 ноября 2012 г.

Останній Франкой. Залишитися в живих.


«Узгоджено»
__________/________/
Урок української літератури
Провела Пазенко Алла Олегівна
У 5А класі
Тема: Іван Франко «Грицева шкільна наука»
Мета:
-         Допомогти учням глибше усвідомити ідейно-художній зміст оповідання І.Франка, продовжувати знайомство з творчістю І.Франка; вчити учнів висловлювати свої думки, уміти зіставляти події минулого із власними життєвими інтересами;
-         Розвивати навички складання плану, визначення його теми головної думки, характеристики образів героїв, пам’ять, увагу, логічне мислення, культуру мовлення, навички роботи з підручником;
-         Виховувати свідоме ставлення до навчання, почуття гумору, дбайливе ставлення до власної школи, повагу до своїх учителів, батьків, бажання гарно вчитись і багато знати.
Тип уроку: комбінований
Обладнання: портрет письменника, записи на дошці, картки.
Методи й прийоми: мозковий штурм, питання-відповідь, бліц-турнір, інсценізація, мандрівка, диспут



Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Добрий день, діти! Давайте привітаємо один одного, побажаємо своїм друзям плідної роботи і гарного настрою! Сідайте рівно, починаємо наш урок.
ІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ.
Сьогодні ми продовжуємо знайомство з оповіданням І.Франка «Грицева шкільна наука», детальніше проаналізуємо текст, з’ясуємо,  якою змалював стару школу І.Франко у своєму творі, і якою є нова сучасна школа. Що в них є спільного та відмінного.
Твори І.Франка навчають нас доброті, повазі до старших та однолітків, вчать співчувати один одному, дружити, а не сміятися, не ображати інших. Адже кожному з нас у будь-якій ситуації може знадобитися допомога.
Деякі твори І.Франка мають автобіографічний характер, написані за своїми дитячими враженнями, або на основі розповідей, почутих у батьковій кузні.
ІІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Пошукове завдання
Назвіть якості, які на вашу думку притаманні І. Франку
Мужній, допитливий, веселий, задумливий, працьовитий, сором’язливий, талановитий, несміливий.
Обгрунтуйте свою думку.
2. Проблемне запитання
Давайте пригадаємо, яким було навчання малого Франка у школі?
Малий Франко, навчаючись у школі, й сам потерпав від нудної науки й образ з боку учнів та вчителів.  Про це він писав у своїх оповіданнях.
Я вам зараз прочитаю думку одного учня, а ви мене виправте, якщо ви вважаєте інакше.
Був собі хлопчик Гриць. Батько віддав його до циркової школи, де хлопчиків вчили їсти різні речі, бити один одного й не бути битими, учили смішити. Гриць добре навчався й міг тепер дресирувати гусей, учити їх говорити.
3. Конкурс «Хто найуважніший?»
Зараз перевіримо, чи дійсно ви уважно читали оповідання.
1. Скільки гусей було в череді у Гриця?
2. Скільки їх стало через рік?
3. Скільки вчився Гриць у школі?
4. Що змусили Гриця з’їсти хлопці?
5. Як вони це називали?
6. Яке слово вивчив Гриць?
7. Як називався учитель у старій школі?
IV. ФОРМУВАННЯ І ВДОСКОНАЛЕННЯ ВМІНЬ ТА НАВИЧОК
1. Слово вчителя
Щоб краще запам’ятати і усвідомити зміст твору, треба скласти його план: поділити на частини та придумати до них заголовки
2. Колективне складання плану.
Відкриваємо зошити, записуємо сьогоднішнє число.
План:
1. Гриць-пастух
2. Батько веде Гриця до школи
3. Неласкавий прийом
4. Важка наука
5. Мрії батьків про подальше навчання сина
6.Гуси під наглядом сусідського хлопця
7. Як гусак присоромив Гриця
3. «Мозковий штурм»
1. Яка тема оповідання «Грицева шкільна наука» (правдиве зображення старої школи на Україні, стосунків між учнями та учителями).
2. Хто такий Гриць? (Дитина, яка не вимовляє кількох звуків, допитливий хлопчик, неосвічений).
Знайдіть приклади у тексті
3. Хто навчав дітей? Що ви можете сказати про пана Професора?
Знайдіть у тексті.
4. Мандрівка
Давайте перенесемось у другу половину ХІХ т.. в Західну Україну, зазирнемо в клас, де навчався Гриць. Як ви думаєте, що там відбувалося?
5. Інсценування
(Діти інсценують перший прихід Гриця до школи)
V. ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ, УМІНЬ, НАВИЧОК
1. Проведення міні-диспуту
Ми вже добре уявили навчання в старій школі, а в новій навчаємося самі. Отже давайте наведемо докази на захист старої школи, висловимо зауваження, подиспутуємо.
Не забувайте використовувати слова на дошці.
Мені здається
Я вважаю
Я думаю, що
Я не згоден
Дозвольте заперечити
Я підтримую думку товарища
2. Мозковий штурм
Чи справді Гриць був нерозумним, нездатним до навчання?
Чи справді стара школа нічого не могла навчити дітей, не мала значення для їхньої освіти?
Чи сприяла навчанню система покарань у старій школі? (знайдіть у тексті, як само карали дітей)
3. Бліц-турнір
Тепер поговоримо про нову школу. Безумовно, вона краще, але, напевне, є і якісь недоліки. Спробуйте відповісти на запитання.
Висловіть свої зауваження щодо нової школи. Що хорошого, що поганого?
4. Робота з текстом
1. Зачитайте опис школи, у якій навчався Гриць ( у сінях зовсім темно і воняє капустою)
2. Що слугувало наочністю у старій школі? (Якісь дощечки, а на них якісь гачки, стовпки, чорнильниці-дощечки з літерами та складами)
3. Що робили хлопці на уроках?
4. Що вивчив Гриць за рік навчання в школі?
VI. ПІДСУМКИ
Отже, скажіть мені:
1. Що вам сподобалось у старій школі, а що ні?
2.Що дають знання людям?
3. А що ще, крім навчання, нам дає школа? (Друзів) А що таке дружба? Чи вмієте ви цінувати дружбу?
4. Якою б ви хотіли бачити свою школу в майбутньому?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
На вибір: написати твір-мініатюру « За що я люблю школу?» чи «Яким я бачу ідеального вчителя?»
Урок закінчено, дякую вам за плідну працю! Я дуже рада, що ви були активними, зараз я назву ваші оцінки.

понедельник, 26 ноября 2012 г.

Урок української літератури



Тема: Іван Франко. «Грицева шкільна наука».
Мета:
-         допомогти учням глибше усвідомити ідейно-художній зміст оповідання І.Франка;
-         розвивати навички складання плану твору, визначення його теми, головної думки, характеристики героїв;
-          виховувати свідоме ставлення до навчання.
Очікувані результати:
-         учні виразно й осмислено читають та переказують зміст оповідання «Грицева шкільна наука»;
-         знаходять у тексті картини відображення селянського побуту;
-         висловлюють власну думку щодо прочитаного.
Теорія літератури: мова автора та мова дійових осіб.
Обладнання: підручник, портрет письменника, текст оповідання.
Тип уроку: формування і вдосконалення вмінь та навичок.

Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Доброго ранку, учні! Налаштуйтеся, будь ласка, на плідну роботу, я дивлюся, чи всі підготувались до уроку. Сідайте, будь ласка.
ІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ШКОЛЯРІВ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ, ОЧІКУВАНИХ РЕЗУЛЬТАТІВ УРОКУ.
Слово вчителя
Надзвичайно важко було навчатися і навчитися чогось у старій школі. Майбутній письменник І. Франко, на відміну від Гриця, примудрився не тільки чогось навчитись, а й стати відмінником, з «вірлячої лави» пересісти на першу. Отже, як виявляється, не все залежить від школи. Такого чи якогось іншого висновку дійшов Гриць – дізнаємося на сьогоднішньому уроці.
ІІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ
Перевірка домашнього завдання
Вдома ви повинні були ще раз прочитати три розділи, над якими ми працювали в класі.
(Учні переказують розділи, висловлюють власні думки, враження).
ІV.  СПРИЙНЯТТЯ Й ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НОВОГО НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
Мені здається, що всім вам дуже цікаво дізнатись про те, що ж було далі, чи продовжив Гриць навчання у школі, чи сподобалось йому там, чи стало навчання для нього корисним. Давайте продовжимо читати оповідання.
Виразне читання.
(4-5 розділи читають виразно учні ланцюжком).
Словникова робота.
Чи помітили ви незнайомі слова у тексті? Нагадайте мені, як вони називаються?  (Повторити, що таке діалектизми, де і для чого вони використовуються) Відкрийте ваші словнички, давайте запишемо туди кілька складних слів.
Микати – висмикувати
Кафтан – верхній одяг
Уполудне – в обід
Не поступив – не просунувся вперед
Покалатав – пошматував
Запережися личом – піідпережися ликом (мотузкою з еластичної деревини, що міститься між корою та стовбуром)
Лупка – подерта бараняча шапка
Лучилося – трапилося
В царину – на посіяне, засаджене поле
Пошкодованого – якому завдано шкоди
Попеласту – як попіл, сіро-коричневу
Страти – втрати
Виносила – становила, налічувала
Дався чути – почувся
На толоку – на громадське пасовисько
V. ЗАСТОСУВАННЯ УЧНЯМИ ЗДОБУТИХ ЗНАНЬ
Евристична бесіда
-         Як довго навчався Гриць у школі?
-         Чи можуть справдитися надії батька щодо Грицевого блискучого майбутнього?
-         Як ви розумієте вислів: «…По році шкільної науки Гриць вертав додому якраз такий мудрий, який був перед роком?»
-         Хто цілий рік замість Гриця пас гусей?
-         Як гуси зустріли свого старого пастуха? Зачитайте цей момент за ролями.
-         Чому в розмові з гусьми Гриць був зламаний, засоромлений? Знайдіть відповідь у тексті.
VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Вдома ви будете читати опрацьовані сьогодні розділи, а також переказувати їх.
VII. ПІДСУМКИ УРОКУ
Інтерактивна вправа «Мікрофон»
Для мене закінчення оповідання було…

вторник, 20 ноября 2012 г.

Прощавай, Фредді!



Вчора провела ще один урок мови, мої маленькі друзі мене дуже здивували. Ми читали текст під назвою "Добра справа", і діти так щиро і відверто висловлювали свої думки щодо цієї теми, що я зрозуміла: всі ті байки, про те що діти зараз чорстві, егоїстичні та невиховані - цілковита дурниця. Є все ж таки відсоток нормальних, і мабуть саме мої діти яскраві його представники. Всім хотілося розповісти щось з власного досвіду, про свою добру справу. І від деяких міркувань цих маленьких людей  у мене взагалі їхав дах. В хорошому смислі.

Виникають труднощі з розподілом часу на уроках. Дуже складно відмовляти дітям, якщо вони дууууже хочуть, наприклад, вийти до дошки, чи щось розповісти. А якщо слухати всіх, хто хоче відповісти, мені не вистачає часу на нормальне завершення уроку. Така дилема.

Я знаю, що деякі мої коллеги по щастю з нетерпінням чекають хоча б декількох слів про мого улюбленого учня Булочку. Не хвилюйтесь, з ним все в порядку, вчора він запізнився на урок на 40 хвилин, але зайшов, навіть з підручником і зошитом. А потім, мабуть від сорому за скоєне, з'їв олівець. Цілком.




пятница, 16 ноября 2012 г.

ИТК №57, ст.надзиратель Алла Олеговна

Другий тиждень практики закінчився. Я навіть не змогла написати "нарешті він закінчився"- а це явна ознака того, що я втрачаю розум. Скаржитися нема на що: вчителі професійні та незлі, а мій 5А, який спочатку здавався мені табором тарганів, виявився звичайним комплектом дітей. В мене навіть вже є улюблений учень в групі - він товстий і дуже милий, і хоча вчителі називають його тупим тормозом, я від своїх симпатій не відмовлюсь.

Перший урок української мови був у понеділок. Перші 15 хвилин діти дивилися на мене як на зебру, яка раптом опинилася у них в класі і проповідує любов до всього українського. Зебра не звертала уваги на іхню бурхливу невихованість, і продовжувала відкривати черепні коробки, намагаючись вкласти туди знання.

Наступна наша зустріч мене дуже здивувала, вони всі мене впізнали і навіть зраділи мені. Нажаль, взаємністю я їм відповісти не змогла, адже мені не давала спокою думка про те, що вони вночі солодко спали, поки я робила їм тисячу і одну цікаву картку. Але усміхалась я старанно, бо знала - реванш відбудеться. Контрольна.

Взгагалі то з ними навіть цікаво, вони не втомлюються обстрілювати мене каверзними питаннями, на які мені доводиться шукати відповіді. Це не я ії тестую, а вони мене. Всім хочеться відкусити шматочок від свіжого м'яса-молодого вчителя. Всім, крім мого товстенького фаворита, звісно - йому нема коли: він або спить або жре - на цьому його корисне існування в стінах школи закінчується.

Перефразовуючи В.І. Леніна хочу сказати, що весь час хочеться їсти, спати та померти  вчити, вчити і ще раз вчити. Це маніакальне бажання, від якого страждають вже навіть друзі та батьки. Вони з мене сміються та обзивають вчителькою, коли я розповідаю їм щось про школу та своїх дітей. А я поправляю вигадані окуляри і біжу перевіряти зошити.

понедельник, 5 ноября 2012 г.

Список літератури до курсу Сучасні технології навчання


1.     Гончаренко С.У. Український педагогічний словник / Гончаренко С.У. –К.: Либідь, 1997. – 375с. 
2.    Дичківська І. М. Інноваційні педагогічні технології : навч. посібник / І. М. Дичківська. – К. : Академвидав, 2004. – 352 с.
3.      Кларин М. В. Инновации в мировой педагогике: обучение на основе исследования, игры и дискуссии. (Анализ зарубежного опыта) / М. В.Кларин. – Рига :НПЦ «Эксперимент», 1995 – 176 с.
4.     Колеченко А. К. Энциклопедия педагогических технологий : пособие для преподавателей / А. К. Колеченко.  – СПб. : КАРО, 2002. – 368 с.
5.    Метод проектов. Выпуск 2 / Белорусский государственный университет. Центр проблем развития образования. Республиканский институту высшее школы БГУ. – Мн. : РИВШ БГУ, 2003. – 240 с.
6.     Новые педагогические и информационные технологии в системе образования : учеб. пособ. для студ. пед. вузов и системы повыш квалиф. пед. кадров / Е. С. Полат, М. Ю. Бухаркина, М. В. Моисеева, А. Е. Петров; под ред. Е. С. Полат. — М. : Академия, 2002 – 272 с.
7.     Педагогические технологии : учеб. пособ. для студ. пед. спец. / [Буланова-Топоркова М. В., Духавнева А. В., Кукушин  В. С., Сучков Г. В. ; под. общ. ред. В. С. Кукушина]. – М. : ИКЦ «МарТ» ; Ростов н/Д : Издательский центр «МарТ2, 2004. – 336 с.  (Серия «Педагогическое образование»)
8.     Пометун О. І. Сучасний урок: Інтерактивні технології навчання : науково-методичний посібник / О. І. Пометун, Л. В. Пироженко; За заг. ред. О. І. Пометун. –  К. : А.С.К., 2005; 2006. - 192 с. : іл. - Бібліогр.: с. 186-189.
9.     Селевко Г. К. Современные  образовательные  технологи : учебное пособие / Г. К. Селевко. – М. : Народное образование, 1998 (2004). – 256 с.
10. Чупрасова В. И. Современные технологи в образовании / В. И. Чупрасова. – Владивосток : ДГУ, 2000. – 53 с.